Je to whisky? Palírna? Fond? Letadlo? Je to Trebitsch.

Je to whisky? Palírna? Fond? Letadlo? Je to Trebitsch.

Whisky Trebitsch byl už od svých počátků velmi ambiciózní projekt. Žádná jiná palírna v ČR neměla ambici s whisky prorazit v takové míře za hranicí, jako právě Trebitsch.

Plány a prohlášení byly pompézní. Třeba na idnes.cz v roce 2018 prohlašoval Ondřej Chládek (asi nejviditelnější tvář projektu):

Firma chce pro příští rok vyprodukovat 60 tisíc lahví, v roce 2020 pak o dalších dvacet tisíc více. Za pár let ji chtějí stáčet milion litrů ročně.

60000 lahví! To byl tedy cíl vyhlášený na rok 2019. Není to málo. Tedy alespoň na poměry českého rybníčku rozhodně ne. Nikdo s takovou whisky produkcí tu není. Velmi hrubým výpočtem dojdeme k tomu, že na takové množství by bylo třeba vyprodukovat přes 90 sudů ročně. To zní dosažitelně. S technologií, kterou má Trebitsch k dispozici (nevlastní ji, pouze využívá) to však není možné. Více o bourání Třebíčských vzdušných zámků whisky produkce najdete v článku na webu poznejwhisky.cz.

Tady by bylo vhodné se krátce posunout do současnosti. Od citátu uběhly skoro 4 roky. Kam se produkce posunula?

Tady nám posloužila SPZI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce), která navštívila jednu z provozoven značky a pro jistotu rovnou část provozovny uzavřela. Fotogalerii jsme převzali z potravinynapranyri.cz.

Z fotek je patrné, že tady špičková whisky vznikat nebude. Whisky získává svůj charakter především zráním v sudech, kontaktem se dřevem a taky mikro-oxidací. Dřevěný sud není nádoba zaručující inertní podmínky. Ba naopak. Však styk se dřevem a vzduchem je esenciální pro vývoj destilátu. A byť jsem po tom nepátral, tak mnoho studií na téma pozitivního vlivu plísně na zrání sladových (ani jiných) destilátů se předpokládám nenajde.

Pokud tu někdo z vyfocené nerezové nádoby dokáže stočit byť jen desetinu deklarovaných lahví ročně, je to nejlepší pracovník pod sluncem a chci na něj kontakt.

Whisky, jako investice

Investiční alkohol zažívá boom. Akciím rozumí málokdo. Kryptoměnám ještě míň lidí. Alkoholu rozumí každý. Tedy alespoň si to skoro každý myslí…

Do kategorie investičního alkoholu většinou spadají raritní lahve, často ze zaniklých palíren. Lahve, kterých prostě není mnoho, nebo je po nich enormní poptávka a brzy jich mnoho nebude.

Velké ambice potřebují velký kapitál

A tady to vzala Trebitsch whisky od lesa. Proč neprodávat produkt, který je při nejlepším průměrnou whisky, jako investici? Umožníme masám, které kupují Tullamore DEW v akci (a možná proto whisky rozumí), koupit sud za vyšší desítky tisíc?

Koupí si sice produkt horší kvality, ale zase ho budou mít podstatně dráž, počkají si na něj pár let a nám vylepší cash-flow. Genitální (ne, nejde o překlep).

V tuhle chvíli přestala Trebitsch prodávat jejich whisky a hlavním produktem se stala investice do sudu, nebo rovnou do investičního fondu. Podle toho, co člověk zaslechl šeptandou si do Trebitsch whisky uložili peníze i opravdu velcí hráči. A to hráči sportovního i byznysového ražení.

Ve zmíněném článku na serveru idnes se marketingový ředitel Trebitsch Holding SE Luboš Denner chlubí, že dobrý produkt netřeba propagovat:

„Chuť naší whisky si zákazníky získává sama, nemusíme to tlačit marketingem ani nižší marží.“

To by se dalo poměrně snadno rozporovat množstvím PR článků, které si firma zaplatila vč. parádní prezentace formou Seznam Native článku, u kterého Seznam inzerentovi deklaruje až 30 milionů zobrazení. Seznam.cz je dobře prosperující firma. Ať si pan Denner tvrdí, co chce … tady Trebitsch asi musela pustit nějakou tu korunu :-).

Kam to celé spěje?

Vzhledem k tomu, jak je firma „tajemná“, je těžké soudit její skutečnou kondici. Indicií, že na tom není nejlépe, je dost. Za posledních několik let se firma personálně svrkla. A to už před covidem. Zaměstnanci se docela často točí. Původní master distiller a jeden ze zakladatelů značky Tomáš Dyntar se v lednu letošního roku veřejně od firmy a produktů distancoval.

Máte pravdu to jsou takové nepřímé signály. K ničemu konkrétnějšímu se moc nelze dostat. Mlha kolem firmy je tak hustá, že ji snad vařil vodník Kebule.

Pokud bych si měl vsadit, dal bych to na pád celé firmy. Vzhledem k tomu, že peněz podle všeho nevybrali málo, mohou fungovat ještě dlouhé roky. Doufám, že poškozených na konci této poutě nebude mnoho. I když se bojím opaku. Stejně tak se může povést úspěch na některém velkém východním trhu a Trebitsch skončí, jako obří success story českého alkoholového byznysu. Kdyby se to stalo, budu jim to přát a budu jen nechápavě lapat po dechu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.